BADEMCİK

 

BADEMCİK

Hemen hemen herkes bademciklerin ne olduğunu bilmektedir. Ancak bu bilgi genel tanım ile sınırlı kalmaktadır. Bademcikler ağız içinde boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokulardır ve her insanda iki tanedir. Bunlar vücudun savunma sisteminin bir parçasıdırlar. Bademcikler vücuda giren bakteri ve mikrop gibi hastalandırıcı maddelerin yakalanıp, onlarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.Bademcik iltihapları ise antikor üretimi normal işlevinde olmadığı takdirde bademciklerin mikroplara yenik düşmesi neticesinde şişmesiyle oluşur. Bademcikler iltihaplandığında alınması yerine öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Antibiyotikler sayesinde son yıllarda bademcik iltihapları etkileri en aza indirgenerek geçirilmektedir.Ancak antibiyotikle tedaviye başlanmadan önce boğaz kültürü denilen ve hastalığa neden olan mikrobun tipinin belirlenmesi gerekmektedir. Eğer iltihaplanma sık sık tekrarlanıyorsa bu mikrop tipinin mutlaka araştırılması gerekir. Bazı durumlar vardır ki iltihap ortadan kaldırılsa dahi gelişmiş bir bademcik yapısı olduğundan dolayı oluşan büyüklük ortadan kaldırılamayabilir. Eğer iltihaplanma sık sık kendini tekrarlıyorsa artık vücut için koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar. Bu durumda ameliyatla alınmaları gerekmektedir. Mikrobik oluşları dışında eğer normal boyutundan büyük bir bademcik yapısına sahip ise kişi aynı yöntem uygulanarak bademciklerin alınması gerekebilir. Veya kendi iltihaplanmaları sonucunda bu durumdan bademciğe yakın olan organlarda etkileniyorsa alınmaları gerekebilir. Bademcikleri alınan kişide vücut savunma sistemi zayıflamaz.çünkü bademciklerin üretmiş olduğu antikorları vücudumuzda üreten farklı dokularda bulunmaktadır.Bademcikler bunlardan sadece birisidir.Alınan bademcikler bazı organlarımız gibi kendileri yeniden yapılandırmazlar.Ancak bazı istisnai durumlar vardır ki iyi yapılamayan bir müdahale neticesinde bir kısmı bırakılan bademcik yapısı büyüme gösterebilmektedir.Bademcik İltihaplarının en belirgin özelliklerinden biri boğazların şişerek,yutkunma güçlüğüne neden olması aynı şekilde lenf bezlerinin de şişmesi,ateş,seste çatlama ve kötü ağız kokusudur.

Bademcik ameliyatları ülkemizde en çok uygulanan ameliyatlardan biri olmakla birlikte özel durumlar dışından en erken 4-5 yaşlarında uygulanmaktadır.Çocuklarda mutlaka genel anestezi ile yapılan ameliyatlar erişkinlerde çoğu kez lokal anestezi ile yapılması tercih edilir. Bademcik ameliyatları genel bilinçle bir çocuk hastalığı olarak görülmektedir. Ancak erişkinlerde de bu müdahaleler gerek olduğu takdirde uygulanmaktadır. Müdahaleden sonra doktorun öngördüğü zaman dilimlerinde yapılan düzenli kontrol neticesinde sağlıklı ve sorunsuz bir tedavi yapılmış olmaktadır.

Bademcik ameliyatları riski en az olan müdahalelerden biridir. Müdahale sırasında bademciklerle ilgili olarak yaşanacak riskin pek bir önemi yoktur. Bu tür müdahalelerde önem verilen riskler anestezi ile ilgili olanlardır. Müdahalenin başarılı olması doktorun uzmanlığının yanı sıra anesteziyle fazlası ile ilgilidir. Bademcik ameliyatı neticesinde doku çıkarılan iki saha açık kalır ve bir süre sonra açık yara kabuk bağlayarak iyileşir. Bu iyileşme döneminde en önemli durum kanama oluşmasıdır.Ancak modern tıp bu riski en aza indirmeyi başarmaktadır. Bademcik ameliyatlarından sonra oluşan kanamanın nedenleri ameliyat sırasında uyanma,zorlanma,karın içi basıncın ve damar basıncının artması sonucu görülür.Bu nedenle ameliyat edilen hasta için ilk 1-2 saat çok önemlidir.Ancak bu süre zarfından sonra da kanama oluşabilir.7-10 gün sonra dahi kanama görülebilir. Bademcik ameliyatı hastanede yatmayı gerektirmeyen bir ameliyat olmasına karşın kanama olduğu takdirde hasta ve yakınlarının telaşlanmasını önlemek amacı ile ilk 24 saat hastanede yatırılması mümkündür..Bademcik ameliyatları KBB kliniklerinde en sık uygulanan ameliyatlardandır. Bademcik iltihaplanmasında öncelikle ilaçla tedaviye başvurulur.İlaç ile tedaviden sonuç alınamadığı takdirde cerrahi müdahale yapılır.Ancak cerrahi müdahalenin belirlenmesinde kesin ve göreceli olmak üzere iki tür karar alma kavramı vardır. Kesin müdahale gerektiren durumlarda üst solunum yolunun bademcik büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması,bademcik etrafında abse ve kötü huylu tümör şüphesi olması gerekmektedir. Göreceli müdahale gerektiren durumlar ise sık sık bademcik enfeksiyonu yaşayan hastalarda uygulanmalıdır.Örneğin son 1yıl içinde 7defa veya son 2yıl içinde 5'er defa ateşli bademcik iltihaplanması, difteri, kalp kapak bozukluğu oluşması ve sık sık orta kulak iltihaplanması geçirilmesi gibi durumlarda göreceli müdahale uygulanır ve hastaya cerrahi müdahale önerilir.

Bu ikilemleri ortadan kaldırmak amacıyla Bosphorus Internatıonal KBB farklı bir uygulama başlattı. Cerrahi tüm kararlar bilimsel bir kurulda değerlendiriliyor ve müdahale kuruldan ortak bir karar çıktıktan sonra gerçekleştiriliyor. Bu sistem hasta adayının kafasındaki korku ve endişeleri en aza indirgeyerek ikna olabilmek amacıyla farklı doktorlara muayene olma isteğini de ortadan kaldırmış oluyor

Hemen hemen herkes bademciklerin ne olduğunu bilmektedir. Ancak bu bilgi genel tanım ile sınırlı kalmaktadır. Bademcikler ağız içinde boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokulardır ve her insanda iki tanedir. Bunlar vücudun savunma sisteminin bir parçasıdırlar. Bademcikler vücuda giren bakteri ve mikrop gibi hastalandırıcı maddelerin yakalanıp, onlarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.

 

 


SFbBox by PSD-Loft.com Website

CENAZE

Fati AYAYDIN

Fati AYAYDIN

23 Kasım 2016

Yeniköy Köyünden Fehmi Eş...

Mehmet KAZ

Mehmet KAZ

20 Kasım 2016

Yukarışeyhler Köyünden Ha...

Güllü GÜNDÜZ

Güllü GÜNDÜZ

20 Kasım 2016

Arıt Köyü Dalbu Mahallesi...

Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Hepsi
528
3042
25865
5114101
100514
139390
5166706

İp No: 54.81.166.196